
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.89 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.48 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 9 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 90 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 1.75 mA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Max Input Voltage | 95 V |
| Number of Outputs | 1 |
Stock: 1649
Distributors
pcbx
Unit Price$1.64928
Ext.Price$1.64928
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.64928 | $1.64928 |
| 10 | $1.40093 | $14.00930 |
| 25 | $1.24917 | $31.22925 |
| 50 | $1.11385 | $55.69250 |
| 100 | $0.99318 | $99.31800 |
| 300 | $0.95657 | $286.97100 |
| 500 | $0.92131 | $460.65500 |
| 1000 | $0.88910 | $889.10000 |
